В Ужгороді відбувся цікавий шаховий турнір
Є в історії закарпатської шахівниці постаті, які без перебільшення можна назвати легендарними.
Степан Володимирович Ткаченко – саме з цієї славної когорти. Комунікабельність, рідкісне життєлюбство та доброта були у шахового ветерана в крові. Він мав пів-Ужгорода знайомих і ні з ким ніколи не конфліктував. За більш ніж 30 років нашого знайомства я жодного разу не бачив його роздратованим чи у поганому настрої. Степан Ткаченко був талановитим і натхненним педагогом, Заслуженим вчителем України. Але шахова громадськість знає Степана Володимировича перш за все як сильного шахіста та яскравого пропагандиста давньої гри. Саме такі шахові «аксакали», як Степан Ткаченко, а також його колеги Йосип Сотмарі, Василь Деяк, Тібор Гержені, Міклош Локкер, Каміл Найпавер, Георгій Уваров та інші, піднімали у післявоєнному Закарпатті шахову цілину та торували дорогу наступним шаховим поколінням.
Двічі Степан Ткаченко виборював звання чемпіона області, кілька разів ставав призером чемпіонатів. В кінці 60-х через педагогічну завантаженість відійшов від участі в турнірах, але стару любов до мудрої гри в серці залишив. У одній з обласних газет у ті часи Степан Володимирович заснував шахову рубрику, в якій протягом багатьох років висвітлював найважливіші шахові події в області та світі, проводив цікаві конкурси з рішення шахових задач, знайомив любителів з повчальними партіями та красивими комбінаціями.
У 2008-му керівники шахової федерації вирішили вшанувати патріарха закарпатських шахів і провести на його честь меморіальний турнір. Ідею гаряче підтримав рідний онук Степана Ткаченка, відомий науковець і менеджер Олександр Доктор. Творчий тандем виявився надзвичайно ефективним. Змагання не тільки стало традиційним і проходить щороку, а ще й вирізняється відмінною організацією, пристойними призами, високою масовістю та участю провідних спортсменів.
Цьогорічний десятий (а отже, ювілейний!) ткаченківський меморіал вкотре підтвердив своє високе реноме. Змагання відбулися 5 березня в затишному приміщенні однієї з ужгородських їдалень, за участі 56 спортсменів. Кваліфікаційний склад виявився досить потужним: міжнародний майстер, майстер ФІДЕ та 23 кмс. Дистанцію у вісім турів швейцарської системи найвпевненіше подолав мукачівець Василь Гуйван, в активі якого 7 очок. Наші вітання переможцю меморіалу!
Друге місце з 6,5 очка посів Юрій Ісак з Ужгорода. А от на третьому дещо несподівано опинився юний вихованець Мукачівської ДЮШаК Валадіс Пеппас. Це перший успіх юнака у дорослих турнірах. Цілком можливо, що вже у найближчі роки він стрімко увірветься в когорту провідних шахістів Закарпаття.
На турнірі було багато інших спонсорських призів. Трійку найсильніших ветеранів склали екс-чемпіони області Володимир Рижонков, Аркадій Ворович та Степан Стерчо. В інших номінаціях призи дісталися Михайлу Бедю («Інваспорт»), Ніколетті Панченко (жінки), Ярославу Щербаку (школярі) та найстаршому учаснику турніру, 83-річному мукачівцю Тіберію Прібеку.
Що ж, перший у цьому році ужгородський шаховий млинець вийшов не глевким. Шаховий патріарх Степан Ткаченко заслуговує на такий чудовий турнір і добру пам’ять від колег-шахістів.
Аркадій ВОРОВИЧ
Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.
Підписатися